Това е Гришо.
Историята му е тривиална - съвсем малък, безотговорно създаден и никому ненужен, котан бил изоставен в кашонче, така че някой добър човек да го намери и да се погрижи за него.
Тривиална е, защото се случва често и шансът, ако живеете в България, да излезете за краставици, а да се върнете вместо това с коте, е висок, толкова, че направо си е неистория.
Ето защо ще използваме неисторията на Гришо, за да споделим какво е нужно да направите, когато съберете някой окаяник от улицата, така че няколко седмици по-късно той да е по-голям, по-здрав и готов да продължи в свой дом.
Първо и изключително важно е, без да отлагате, заедно с котето да посетите надеждна ветеринарна клиника.
Важно е, защото котета, оцелявали на улицата, могат да имат травми и здравословни проблеми, които оставени без лечение да прогресират и струват скъпо - емоционално и финансово.
За да пренесете котето е добре да използвате транспортна кутия за котки. Ако не разполагате с такава, осигурете здраво затворено кашонче с одеялце на дъното и с изрязани дупки за въздух.
Когато сте в клиниката, е важно да се уверите че:
* котето е с нормална температура, незатруднено дишане и нормална сърдечна дейност
За целта е нужно лекарите да измерят темпратурата му, да преслушат дишането му и да проверят работата на сърцето му.
При висока или твърде ниска температура е редно да направят допълнителни изследвания, за да потвърдят или отхвърлят бактериална или вирусна инфекция (вижте по-долу).
При съмнения за проблем с белия дроб или сърцето, е редно да направят съответно рентгенови снимки и ехокардиография.
При съмнения за вътрешни наранявания е редно да прегледат котето с ехограф.
* котето няма външни наранявания и счупени кости
За да се уверят в това, лекарите трябва да го огледат внимателно, да проверят дали движи добре и без болка лапите, опашката и челюстите си.
При съмнения е редно да направят рентгенови снимки на засегнатото място.
* котето не страда от инфекция (вирусна или бактериална)
За да отхвърлят вирусна или бактериална инфекция, лекарите следва да направят пълна кръвна картина (ако възрастта и състоянието на котето го позволяват) и тестове за инфекциозни заболявания, включително:
- котешки коронавирус (безопасен е за хора, но може да протича тежко при котките);
- гиардия;
- панлевкопения;
- имунодефицитен вирус (ако котето видимо е навършило 6 месеца);
- левкемия (ако котето видимо е навършило 6 месеца).
При показания за бактериална или вирусна инфекция, лекарите следва да назначат лечение.
* котето не страда от анемия
За целта е нужно да направят пълна кръвна картина.
Ако се установи анемия, може да се наложи кръвопреливане. За целта ще е нужно да намерите здрава, навършила 2 години, тежаща 4 килограма и съвместима котка, която да дари кръв. Значителна част от котките са съвместими помежду си и намирането на подходящ кръводарител се случва лесно.
* котето няма възпалени тъкани, язви и чужди тела в устата и ушите
За целта лекарите трябва да огледат внимателно ушите и устната кухина, включително небцето, венците и под езика.
* котето няма кожни заболявания
За това лекарите ще огледат кожата на котето за язви и струпеи, като включително трябва да погледнат около устата и между пръстите и възглавничките на лапите.
В случай че бъде установено кожно заболяване, е редно лекарите да изпишат лечение, като то може да включва шампоан, мазила и перорална терапия.
* котето не страда от вътрешно опаразитяване
Някои паразити изискват специфични активни вещества и не всяко лекарство е подходящо за третирането им.
Ето защо е нужно лекарите да разгледат под микроскоп фекална проба от котето и според откритите яйца на паразити, да назначат терапия.
В случай че такива не бъдат открити, е редно да назначат курс за профилактично вътрешно обезпаразитяване.
* котето не страда от външно опаразитяване
Редно е лекарите да изпишат препарат, с който да третирате котето за бълхи, кърлежи и други външни паразити, които могат да живеят в козината му.
Също да прегледат ушите и при съмнения за ушна краста (така наричаме опаразитяването с otodectes cynotis), да назначат лечение.
Още важни неща, които да обсъдите с лекарите по време на прегледа:
* с какво да храните котето
Неподходящата храна може да влоши вече съществуващи и да създаде нови здравословни проблеми. Ето защо е важно да храните котето с подходяща за възрастта и състоянието му храна. Такава може да откриете във ветеринарните клиники и зоомагазините. По време на прегледа уточнете с какво, в какви количества и колко често да храните котето.
* дали и как да го изкъпете
При някои обстоятелства е необходимо котето да бъде изкъпано. По време на прегледа обсъдете дали е нужно и подходящо да изкъпете котето и ако да, с какъв шампоан да го направите (хуманните не са подходящи), колко топла да бъде водата, която ползвате и как да го подсушите.
* как да опазите другата си котка здрава
Ако вече в дома си имате друга котка, то е редно да осигурите 14 дневен карантинен период преди тя да заживее с котето. Можете да помолите близък или приятел без коте в дома си да приюти котето за две седмици. Ако не намерите помощ, е редно да осигурите отделна стая за котето и да спазвате стриктна хигиена.
* кога да бъде ваксинирано
Всяко коте, спасено от Редом, получава своята първа ваксина, веднага щом състоянието и възрастта му позволяват. Месец по-късно получава и втора доза, а след това веднъж годишно - бустерна. Ваксинирането ще предпази котето от някои от най-тежко протичащите и заразни котешки болести; ще спести средства и грижи на хората му.
* кога да бъде кастрирано
Всяко коте, спасено от Редом, бива кастрирано, веднага щом състоянието и възрастта му повзоляват. Повече за кастрацията и ползите от нея може да научите тук.
Гришо успяхме да намерим, преди да се случи нещо ужасно с него.
Прегледът показа, че е силно недохранен, но иначе - здрав, с нормална температура, с добра кръвна картина, без инфекциозни заболявания и паразити.
Котан бе обезпаразитен, получи своята първа ваксина, изкара карантина си в клиниката, заживя в приемен дом и няколко месеца по-късно бе щастливо осиновен.